Příprava vozů Sggmrrs do provozu na kolejišti

Některá vozidla se na mém kolejišti vyskytnou jen na pár okamžiků. Většinou se jedná o vozidla, která přijedou aby byla zachycena pro Železniční magazín. Občas se jedná o vozidla, které obohatí mou sbírku. Většina z nich je vybalena z krabice, postavena na koleje, srdce zaplesá a hurá do vitríny. Jsou ovšem i výjimky, tedy vozidla, která budou provozována na kolejišti. Tyto procházejí přípravným procesem, než vyrazí do pravidelné služby.

To je i případ šesti dvojdílných klanicových vozů řady Sggmrrs výrobce Sudexpress určených pro přepravu dřevní kulatiny. Vozy budou provozovány v ucelené soupravě, nepředpokládá se jejich rozřazování a změny pozice v soupravě. Poslední vůz soupravy byl tedy opatřen návěstmi konec vlaku, nad šachtu spřáhla byl dosazen hák se šroubovkou. Také byly osazeny hadice pro spojení vzduchových okruhů mezi vozy. Ostatní vozy v soupravě zůstaly bez těchto doplňků. 

Dále byly vozy otočeny koly vzhůru a začaly úpravy podvozků a dvojkolí. Mezi podvozky a rámy vozů byly zřejmě omylem při kompletaci prohozeny podložky pod šroubky. Proto byly větší podložky použity pod šroubky upevňující rám vozidel. Menší průměr podložek byl použit pod šroubky držící podvozky k rámům. Menší podložky pěkně zapadnou do vybrání v podvozcích. Šroubek pak hezky zapadne do podvozku. Lze ho tak zašroubovat dostatečně pro to, aby podvozek nevypadl z rámu, ale ne tolik, aby omezil výkyv podvozku vůči rámu v podélném směru. Dostatečná vůle v tomto směru je důležitá pro bezproblémový provoz na kolejišti. Hlavně v částech, kde se lomí rovina do spádu a opačně by malá vůle podvozku vůči rámu způsobila vykolejení. Touto úpravou prošly všechny podvozky na všech vozech. 

Dále byla vyjmuta všechna dvojkolí z vozů. Následně byla na izolované straně opatřena nátěrem lakem Uhlenbrock 40410, který propojil vnitřní stranu izolovaného kola s osou a druhým kolem stejného dvojkolí. Tím začnou všechna dvojkolí vybavovat kolejové obvody, slangově řečeno šuntovat. Když jsou vozy provozovány ve stejných ucelených soupravách, tak stačí, aby šuntovala dvojkolí ne dál od sebe, než je nejkratší kolejový obvod na kolejišti, ale když už byly vozy na zádech, tak prošly touto úpravou všechna dvojkolí. Šuntuje tak všech 36 náprav. Ono se sice dá šuntování nahradit softwarovým zadáním délky vlaku v řídícím programu, ale obsazování a uvolňování úseků dvojkolími je přesnější.

Nakonec zbývalo jen osadit vozy krátkými spřáhly a mohou vyrazit do provozu. Časem budou vozy opatřeny nákladem kulatiny, Ta je již uložena na skládce a čeká na vyschnutí. Pak bude nakrácena na správnou délku a uložena do vozů. Ještě rozmýšlím, jestli bude náklad z celých klád, nebo je nějak upravím. Nezdá se to, ale celá souprava plně naložená dřevem bude dost těžká. O výrobě nákladu a jeho uložení do vozů zase někdy jindy. 

Pro zajímavost jsem k sobě přiložil dva vozy stejné konstrukce ale určené pro rozdílné využití. Jedná se o vůz výrobce B-Models  Sggrrs 31 TEN 54 CZ-CDC 4854 098-1  a  vůz výrobce Sudexpress Sggmrrs   35 TEN 81 A – IF 4657 001-7  (na fotografiích spodní model )

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je radim. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.