Aktuality ze stavby 12/07

Práce na kolejišti mírně pokročili a tak vám popíši co je nového.

Zvažoval jsem co provedu s podobou kolejového lože ve viditelných částech kolejiště. Koleje mám položené přímo na překližce. Překližku jsem tehdy řezal na pásy o šířce 18 cm pro dvojkolejku a 9 cm pro jednokolejku. Tato podoba se mi však moc nelíbila. Nešlo by provést odvodňovací žlaby podél kolejí a těžko by se mi dělaly propustky pod svrškem.  Nakonec jsem se rozhodl pro radikální změnu. Překližku jsem 4 mm za koncem pražců seřízl přímočarou pilou pod úhlem cca 30 stupňů. Na části kolejiště jsem kvůli tomu zdemontoval koleje a pak provedl řez. Pak jsem zkusil přímočarkou jet přímo po koleji, šlo to v pohodě a tak jsem zbytek provedl bez demontáže kolejí. Myslím,že po zaštěrkování bude výsledek perfektní 🙂 Pak jsem zdemontované koleje položil znovu. V oblouku za levým zhlavím jsem zkusmo provedl převýšení vnější kolejnice. Nařezal jsem si plastové pásky tl.1 mm a přilepil je na vnější kolejnici.  Uvidím jak se na tom převýšení budou chovat dlouhé vlaky. Taky jsem naznačil přechodnice z přímé koleje do oblouku.

Dále jsem postavil jeden tunelový portál včetně opěrných stěn. Pak jsem se pustil do stavby mostu na jednokolejné trati, který bude v místě křížení s dvojkolejkou. Vybral jsem stavebnici  ocelového mostu od Kibri. Už jej mám téměř slepený 🙂

Všechny popsané změny můžete vidět ve fotogalerii pod stejným názvem jako má tento článek.

zatím

Radim

Stavba vratných smyček

V následujícím příspěvku vám popíši výrobu vratných smyček na mém kolejišti.

 Smyčky mám umístěny ve skrytém nádraží, na každém zhlaví je jedna. Jak jsem již popisoval na svém webu v článku „Stavba skrytého nádraží“ http://www.radim-stepanek.com/stavba-skryteho-nadrazi nejde do smyčky a ze smyčky vjet na krajní dvě koleje skrytého nádraží. Pro konstrukci smyček jsem použil stejně jako na celém kolejišti překližku síly 1 cm, kterou jsem nařezal na pásy o šířce 9 cm.

Do smyček se vjíždí úsekem dlouhým cca.1,2 m, který navazuje na zhlaví skrytého nádraží.

V tomto úseku trať klesá tak, aby se smyčka výškově „vešla“ pod další koleje, které nad ní vedou. Pak následuje výhybka a samotná smyčka.

Smyčky jsou zavěšené na táhlech ze šroubovnice. Po  jejich osazení do definitivní výškové polohy jsem přečnívající konce uřezal. Přeci jen, záda mám jen jedny a je to zážitek, takové „pohlazení“ po zádech 🙂  

Nejmenší průjezdná výška ve smyčkách je 8 cm.  Délka každé z obou smyček je  cca.5 m. Ve fotogalerii naleznete postup výstavby.

Radim